Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

O plemeni / standard

 

Berger Belge

FCI - Standard č. 15 / 22.06.2001 / F
Datum publikování platného originálního standardu: 13.03.2001

Země původu: Belgie, místo městečko Mechelen
Použití: Původně pes ovčácký, dnes pes užitkový, pracovní, všestranný, stejně jako rodinný pes.
Klasifikace FCI:
Skupina 1 - ovčácká a pastevecká plemena (mimo švýcarských salašnických)
Sekce - ovčáci; se zkouškou z výkonu. Nynější použití jako pes pracovní, služební kynologie, sportovní kynologie

Krátce z historie:
Na konci 19. století bylo v Belgii množství psů hlídacích stáda, jejichž typ i barva srsti byla rozdílná. Pro vnesení určitého řádu do tohoto stavu vytvořili náruživí milovníci psů jednu skupinu a nechali se přesvědčit profesorem A. Reulem z Veterinární školy v Cureghemu, kterého lze považovat za skutečného průkopníka a zakladatele tohoto plemene. Plemeno se tvořilo oficiálně v letech 1891 - 1897. 29.září 1891 vznikl v Bruselu Klub belgického ovčáka a ve stejném roce (15. listopadu) profesor A. Reul zorganizoval v Cureghemu setkání 117 psů, což pomohlo uskutečnit sčítání a byl proveden výběr nejlepších jedinců. V dalších letech začala skutečná selekce pomocí nadměrného křížení pokrevně si blízkých jedinců (vybraných z oněch 117). 3. dubna 1892 byl sepsán Klubem belgického ovčáka první precizní standard rasy. Bylo schváleno jedno plemeno se třemi možnými varietami srsti. Nicméně belgický ovčák zůstával stále ještě plemenem postrádajícím prestiž. Teprve v roce 1901 byli první belgičtí ovčáci zaregistrováni v plemenné knize Královské společnosti Saint Hubert (L.O.S.H.). Během následujících let představitelé milovníků belgického ovčáka neúnavně pracovali na sjednocení typu a opravě chyb a nedostatků. Lze říci, že kolem roku 1910 byl typ i povaha belgického ovčáka ustálen. Během historie belgického ovčáka existovalo mnoho sporů týkajících se různých přípustných odlišností a barev. Na druhé straně nikdy neexistovaly spory týkající se morfologie (stavby těla), charakteru a pracovní způsobilosti plemene.

Celkový vzhled:
Belgický ovčák je pes střední velikosti, harmonických proporcí, spojující eleganci a sílu, mající svalstvo "suché" (tj. pevné, bez tuku), kvadratický, zvyklý žít venku, stavěný k odolávání různým povětrnostním výkyvům tolik běžným v belgickém podnebí. V harmonii svých tvarů, forem a hrdého nesení hlavy působí belgický ovčák dojmem robustní elegance, která představuje hlavní znak zástupců tohoto vyšlechtěného pracovního plemene. 

Povaha:

Belgický ovčák je pes bdělý a aktivní, překypující vitalitou a vždy připravený k akci. Má vrozenou schopnost hlídat stáda, spojuje vzácné kvality nejlepších hlídacích psů. Je bez pochyb houževnatý, svérázný a razantní obránce svého pána. Spojuje všechny kvality potřebné pro to, aby se stal psem ovčáckým, hlídacím, obranným a služebním. Jeho živý a čilý temperament a smělý charakter musejí být bez pochyb či agresivity viditelné v jeho držení těla a věrném, hrdém a pozorném výrazu jiskřivých očí. V posuzování je brána zřetel na klidnou a odvážnou povahu.


TOPlist